Brain

Máte nouzi o nové nápady? Vyzkoušejte myšlenkové mapy!

Potřebujete vymyslet něco nového? Hledáte řešení nějaké situace? Hodil by se vám nápad na nový produkt nebo službu? A máte pocit, že nejste dost kreativní? Můžete si vzít na pomoc myšlenkové mapy. Dají vám novou perspektivu a pomůžou probudit vaše kreativní myšlení (ověřeno na vlastní kůži).

Co je to myšlenková mapa?

Myšlenková mapa je vizuální nástroj, který nám pomáhá zachytit myšlenky způsobem, který je blízký fungování našeho mozku – našeho přemýšlení. Autorem tohoto nástroje je Tony Buzan, který o nich také napsal několik knih. Využití myšlenkových map je velmi široké. Já bych vám dnes ráda ukázala, jak se dají dobře využít pro podpoření kreativního myšlení a v druhém plánu i pro uspořádání nápadů do logických celků.

Jak na to?

Vezměte si velký čistý papír, tužky, barevné fixy, pastelky… Doprostřed papíru napište slovo/téma nebo obrázkem znázorněte, co potřebujete řešit. Od tohoto středu pak zakreslujte jednotlivé větve, na které zapisujte slova, která vás k tématu napadají, a k nim připojujte další větve s dalšími asociacemi. Dodržujte pravidlo jednoho slova na větev. Na první kolo si dejte cca čtvrt hodiny času a pracujte rychle, jde v podstatě o takový brainstorming. V tuto chvíli nemusíte příliš řešit logiku.

Tvorba myšlenkových map má určitá pravidla (detailní přehled najdete v knihách Tonyho Buzana). Připomenu alespoň ty základní – větve by měly být v centru nejsilnější a směrem ven zeslabovat, měly by připomínat organické tvary, jako větve stromu. Nezavírejte slova do bublin ani rámečků. Pracujte s barvami, obrázky, mapu co nejvíc „oživte“, pojměte to hravě – podpoří to mozek v hledání dalších nápadů.

A co s tím dál?

Když si vytvoříte první verzi mapy (po prvním brainstormingu), dejte si trochu odstup. Udělejte si přestávku a po ní se k mapě vraťte. Uspořádejte si nápady, které se v ní objevily, do druhé myšlenkové mapy. V tomto případě už nápady tematicky a logicky seskupujte. Od centra veďte cca 6 základních větví (témat) a k nim přiřazujte ostatní myšlenky a přidávejte i nové nápady, které k vám během práce přijdou. Zvýrazněte si nápady, které se v mapě objevily víckrát – je pravděpodobné, že jsou pro vás hodně důležité.   

Tím by tvorba mapy mohla skončit. Dáte-li si však od mapy ještě delší odstup – třeba i den, dva….  zjistíte, že vás průběžně napadají další a další věci. Do mapy si je pak přidejte, nebo pokud je jich víc, vytvořte z nich další „mapu č. 1“ (nový brainstorming) a vše nakonec zpracujte do úplně nové mapy. Budete tak mít všechny nápady pěkně pohromadě, tematicky uspořádané.

Jaká je moje zkušenost?

Já osobně mám myšlenkové mapy velmi ráda a doporučuji je, kudy chodím. Osvědčily se mi třeba, když vytvářím nějaký text, nebo dávám dohromady obsah workshopu. Při práci s klienty mapy někdy využívám v případě, kdy potřebujeme nové nápady pro řešení určitého problému a „samo od sebe“ jich nepřichází tolik, kolik bychom potřebovali.

Potřebujete-li pomoct s hledáním nových nápadů, jejich uspořádáním a rozhodováním, do čeho se nakonec pustit – jsem vám k dispozici pro individuální koučovací sezení. Ozvěte se mi a domluvíme se, s čím přesně vám můžu pomoct.