Proč mít kouče a jak ho vybrat?

Když jsem začínala s koučováním, mezi moje první „cvičné“ klienty se mi přihlásila jedna moje dávná kamarádka ze školy. O koučování neměla moc přesnou představu. A z toho, co o koučování zachytila v éteru, o něm neměla ani valné mínění. To se ale proměnilo ve zvědavost, když zjistila, že se koučování věnuju já. Doslova mi řekla: „když to děláš ty, tak to nemůže bejt blbý“, a šla se mnou do toho.

Ta důvěra mě samozřejmě potěšila a společné koučování bylo moc fajn. Ale přišla mi trochu škoda, že její prvotní nastavení vůči koučování bylo trochu rezervované, protože o něm – stejně jako spousta dalších lidí – moc nevěděla.

Dneska už čím dál tím víc lidí ví, o čem koučování je a k čemu to může být dobré. Pořád ale potkávám dost těch, kteří v tom trochu tápou (tak jako moje kamarádka před pěti lety). A pro ty jsem dala dohromady následující řádky – aby bylo jasnější, kdy a proč se můžete na kouče obrátit a jak si ho případně vybrat.

Typické situace, kdy se vám může hodit kouč

Těch situací je spousta. Kouč vám může být užitečný, když řešíte nějaký problém, máte před sebou náročnější úkol nebo změnu a vnímáte, že na to buď sami dobře nestačíte. Nebo byste i stačili, ale víte, že s podporou to zvládnete lépe nebo rychleji.

Případně ani nemusíte mít přímo problém, ale chcete se jen v nějakém tématu posunout dál.

Pro lepší představu, konkrétně se na kouče můžete obrátit třeba v situaci, kdy:

  • potřebujete zlepšit svou práci s časem, plánování, určování priorit,

  • se rozhodujete o důležité profesní změně (o změně práce, začátku vlastního byznysu, změně zaměření podnikání…),

  • potřebujete zapracovat na nějakém konkrétním cíli, projektu,

  • chcete zlepšit rovnováhu mezi prací a osobním životem (sem patří i prevence vyhoření, práce se stresem),

  • řešíte problémy ve vztahu (v případě individuálního koučování s vámi ale kouč bude řešit jen vaši stranu problému),

  • potřebujete posílit svoji sebejistotu,

  • … a mnoho dalšího…

Možná jste zrovna v situaci, kdy máte nějaké podobné téma k řešení. Nějakou dobu už jste se ho pokoušeli řešit sami, četli jste knihy, zkoukli pár webinářů, vyzkoušeli skupinové workshopy.

I když to bylo fajn, nepřivedlo vás to k výsledkům, které byste potřebovali. Vnímáte, že potřebujete individuální pomoc šitou na míru. Někoho, kdo vám pomůže s motivací a vydoluje z vás to nejlepší. Pomůže vám kouč?

Kdy je vhodným průvodcem zrovna kouč (a kdy jiný odborník)?

V situaci, kdy jste v zásadě v pořádku, ale potřebujete vyřešit nějakou výzvu, aktuální problém, někam se posunout. Posouváte-li se tzv. z nuly (nebo kladného čísla) na vyšší číslo, potřebujete-li řešit přítomnost a budoucnost. Pak může být kouč tím vhodným průvodcem.

Pokud je ve hře nějaké hlubší trauma, zranění z minulosti, fyzické potíže… Tedy nejdeme-li obrazně „z nuly“ ale „z mínusu“, potřebujeme-li se spíše srovnat s minulostí, pak bychom to měli řešit spíš terapií, v závažných případech i medikací (pokud by šlo třeba o deprese, panické ataky apod.). V takovém případě je nutné obrátit se nejdřív na psychologa/terapeuta nebo i lékaře.

I pokud jdeme „z nuly“ výš, nemusí být kouč vždycky tím ideálním průvodcem. Kouč totiž pracuje tak, že se především ptá (a využívá další metody) a vy v sobě hledáte odpovědi. Nedává vám rady, jen vám pomáhá prozkoumat vaše téma z nadhledu, z různých úhlů pohledu a odkrývat to, co byste sami třeba přehlédli.

K řešení si přicházíte s jeho pomocí, ale sami. Má to velkou výhodu – vy jste totiž největším odborníkem na svůj život. Řešení, na která si sami přijdete, vám jsou šitá na míru a máte mnohem větší motivaci je pak opravdu zrealizovat.

Přesto se může stát, že ale zrovna vy v danou chvíli potřebujete spíš konkrétní radu nějakého profesionála v jakémkoli tématu. Pak se pohlédněte spíš po:

  • mentorovi (pokud potřebujete seniorní rady od někoho z vašeho oboru),

  • odborném konzultantovi (když řešíte třeba jak si udělat dobrý marketingový plán nebo sestavit vhodný jídelníček),

  • lektorovi (potřebujete-li se naučit německy)

  • nebo třeba manželském poradci (pokud jde o rady, jak zachránit vztah).

Služby výše uvedených odborníků se ale dají s koučováním úspěšně kombinovat.

Kouč vám na začátku pomůže dobře si nastavit cíle, kterých chcete dosáhnout, a ověří, jestli jsou opravdu vaše. Probere s vámi vaši situaci, vaše možnosti a různé varianty řešení. V této fázi se někdy ukáže, že se můžou hodit i rady nějakých specialistů, nebo si potřebujete něco dostudovat, dohledat konkrétní informace…

Kouč s vámi také naplánuje konkrétní kroky, které potřebujete udělat, abyste se posunuli tam, kam potřebujete. Průběžně s vámi vyhodnocuje, jak se vám daří a co je třeba dělat jinak… podporuje vás na cestě a pomáhá vám udržet si motivaci.

Smyslem koučování je také s koučem prozkoumat a rozvinout svoje silné stránky a se ctí zvládnout ty slabé (nebo na nich zapracovat). Díky tomu posílíte svoji sebedůvěru a zvládnete snáz překonávat překážky a dosahovat změn, kterých potřebujete.

Když si jste víceméně jistí, že kouč by mohla být dobrá volba pro vaši situaci….
Jak ho ale vybrat?

Ve výběru se můžete se orientovat podle různých kritérií.

Koučovací výcvik

Jako kouč se může označit v podstatě kdokoli (což situaci úplně nezjednodušuje). Aby to byl opravdu kouč, co zná a umí používat koučovací metody, je dobré, aby měl za sebou dlouhodobější koučovací výcvik (typicky několikaměsíční).

Certifikace

Vodítkem může být také certifikace u ICF nebo EMCC (profesní organizace sdružující kouče), nebo alespoň členství v těchto organizacích. Nutno říct, že ne každý kouč, přestože prošel kvalitním koučovacím výcvikem, k tomuto přistupuje – protože certifikace je mimo jiné i věc určité finanční investice. Častější je to proto u koučů, kteří působí ve firmách, kde se na certifikace spíš hledí a koučům se tato investice i rychleji finančně vrátí.

Informace od klientů a z jiných zdrojů

Při rozhodování, na jakého kouče se obrátit, vám můžou pomoct reference od bývalých klientů. Dále také články, rozhovory nebo videa s vybraným koučem, kde ho můžete trochu poznat a zjistit, jestli vám sedí jako člověk. To je totiž nakonec skoro to nejpodstatnější. Když si nebudete sedět lidsky, spolupráce nebude příjemná. Bude chybět důvěra a tím pádem i výsledky.

Zaměření

Při výběru se můžete taky orientovat podle zaměření kouče – s ohledem na téma, které zrovna řešíte. Koučování jako takové je ale univerzální metoda. Kouč z podstaty neradí, takže nemusí být odborník na konkrétní téma.

Proto můžete najít jak kouče, kteří se nijak úzce nezaměřují, tak i takové, kteří se nějakým směrem specializují. Například na životní koučink (spíše osobní témata), byznys koučink, kariérní koučink, manažerský koučink, vztahový koučink apod.

Specializace může být jak výhodou (kouč má víc zkušeností s vaším tématem), tak i nevýhodou (pohled kouče může být trochu zkreslený vlastní zkušeností, může pro něj být obtížnější přistoupit k tématu z „pohledu začátečníka“).

Metoda práce

Dalším vodítkem pro volbu kouče může být druh výcviku, kterým kouč prošel, tedy i metoda, se kterou pracuje – např. NLP koučink (zkratka schovává Neuro lingvistické programování), somatický koučink (do koučování integruje práci s tělem a emocemi), koučování zaměřené na řešení, transformační koučink (jde více do hloubky) aj. Základní principy koučování ale zůstávají stejné.

Poznávací sezení

Když už se pro nějakého kouče rozhodnete, obvykle je dobrou praxí, že než se domluvíte na dlouhodobé placené spolupráci, dohodnete si spolu tzv. nulté = poznávací sezení. Někdy je úplně zdarma, u vytíženějších koučů za poplatek.

Jde obvykle o půlhodinové až hodinové setkání. Během něj si s koučem vyjasníte, jestli je vaše téma vhodné pro koučování, jak tento konkrétní kouč pracuje, jak by vypadala případná spolupráce, jaké jsou vaše cíle, jaké jsou další podmínky spolupráce apod.

Velmi podstatným účelem tohoto setkání je také zjistit, jestli si vzájemně sedíte jako lidé, máte k sobě důvěru a chuť spolu pracovat.

To všechno by mělo pomoct tomu, abyste si vybrali dobře a spolupráce byla přínosná. A kdyby to náhodou nevyšlo, nemusíte se bát. Rozumný kouč vás nebude nutit domluvený počet sezení dochodit, když uvidí, že vám nebo jemu nedává další spolupráce smysl.

A k tomu přínosu spolupráce ještě pro jistotu jedno doplnění závěrem – kouč není zodpovědný za vaše výsledky. Kouč zodpovídá za koučovací proces, je vaším průvodcem, ale to, jak věci uvedete do praxe, je čistě na vás.  

V příštím článku se podíváme na to, jak spolupráce s koučem vypadá a jestli je koučování pro každého.